Start learning →

Cost Rs 120 a unit, selling price Rs 150, selling cost Rs 40. Value per unit?

ARs 120
BRs 150
CRs 190
DRs 110
Answer & Solution
Correct answer: D. Rs 110
NRV is 150 - 40 = Rs 110, which is lower than the cost of Rs 120, so each unit is valued at Rs 110.
Practise this question with Quill — CA Foundation →

Keep practising Inventories

Browse all Inventories questions for CA Foundation, or explore more Accounting topics.

Start a Inventories lesson →
Related questions