Marla buys 6 bananas at $0.22 each and 4 oranges at $0.49 each. What is the total cost of the fruit?
A$2.28
B$3.28
C$3.38
D$4.28
Answer & Solution
Correct answer: B. $3.28
1. Multiply the cost of one banana by the number of bananas: 6 x 0.22 = 1.32.
2. Multiply the cost of one orange by the number of oranges: 4 x 0.49 = 1.96.
3. Add the two amounts together: 1.32 + 1.96.
4. This gives 3.28, so the total cost of the fruit is $3.28.
_Source: OpenStax Prealgebra (CC BY 4.0), Ch 5 "Decimals", section 5.2 Decimal Operations_
Keep practising Decimals
Browse all Decimals questions for PSLE, or explore more Mathematics topics.
Related questions
Complete the decimal rulesTrue or false: decimalsSort the decimal place valuesWork the decimal placesStop on the right place valueRing up the right amountA circle has a radius of 42.5 centimeters. Using pi as approximately 3.14, what is its areA circle has a radius of 10 centimeters. Using pi as approximately 3.14, what is its area?