Start learning →

MAT Linear Equations — practice questions

Explore 1 free Linear Equations questions in MAT Reasoning. Open each question or exercise to read its content, reference answers and available explanation.

Practise Linear Equations with Quill →

Linear Equations questions and exercises with answers

Showing questions 1–1 of 1.

Worked practice questions

If 5 books and 4 pens cost Rs.230 and 4 books and 5 pens cost Rs.220, then cost of 1 book is:

  1. Rs. 30
  2. Rs. 25
  3. Rs. 35
  4. Rs. 20
Show answer and solution

Correct answer: A. Rs. 30

1. Let book = b, pen = p. 5b + 4p = 230; 4b + 5p = 220. 2. Add: 9b + 9p = 450 → b + p = 50. Subtract: b − p = 10. 3. So b = 30, p = 20. _Source: KMAT Karnataka 2022 PYQ Q.119_

Open this question →

How to practise

  1. Choose a Linear Equations question and try to work out your answer.
  2. Open the question to check the correct answer and read its worked solution.
  3. Continue in the app for bite-sized lessons, explanations and review with Quill. You can start without creating an account.

More Reasoning topics